17VERMax VerstappenRed Bull Racing0
18PERSergio PerezRed Bull Racing0
19ALBAlexander AlbonWilliams0
20SARLogan SargeantWilliams0
Rankingi Mistrzostw Świata Formuły 1 określają, kto będzie mistrzem na koniec sezonu. W tym sporcie istnieją dwie różne klasyfikacje Mistrzostw Świata. Mistrzostwa Kierowców i Mistrzostwa Konstruktorów. Obydwa są ze sobą powiązane, ale wyłaniają dwóch różnych zwycięzców. Jeden dla kierowców, a drugi dla zespołów. \n\nRankingi Formuły 1 są prowadzone od momentu powstania Mistrzostw Świata w 1950 roku. Pierwszy oficjalny wyścig Mistrzostw Świata, w którym przyznawano punkty, odbył się w Silverstone podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii. Od tego czasu w każdym wyścigu punkty były przyznawane w różnych formatach. \n\nW nowoczesnej Formule 1 punkty są przyznawane wszystkim zawodnikom, którzy ukończyli wyścig w pierwszej dziesiątce. Zwycięzca każdego wyścigu zapewnia sobie 25 punktów w Mistrzostwach Świata. Kierowca, który ukończy Grand Prix na drugim miejscu, zdobędzie 18 punktów. Kierowca, który ukończy podium na trzecim miejscu zdobywa 15 punktów. \n\nPozostali z pierwszej dziesiątki zbierają punkty. Czwarte miejsce zdobywa 12 punktów, a piąte 10 punktów. Każde miejsce zdobywa o dwa punkty mniej niż poprzednie, aż do 10 miejsca, które zdobywa jeden punkt. Jeden punkt bonusowy jest dostępny dla kierowcy, który osiągnie najszybsze okrążenie w Grand Prix i ukończy wyścig w pierwszej dziesiątce. \n\nW 2021 roku Formuła 1 wprowadziła Wyścigi Sprintowe, które pomagają uformować siatkę do kwalifikacji. W swoim inauguracyjnym roku, tylko trzech najlepszych kierowców zdobyło za to punkty. Jednak w 2022 roku ośmiu najlepszych kierowców w wyścigu sprinterskim zdobyło punkty. Osiem punktów trafia do zwycięzcy wyścigu sprinterskiego, a więc kierowcy rozpoczynającego Grand Prix z pierwszego miejsca. Siedem punktów trafia na drugie miejsce, a sześć na trzecie. Punkty są redukowane o jeden, aż do ostatniego punktu przyznawanego ósmemu miejscu. \n\nW Mistrzostwach Konstruktorów, punkty zdobyte przez kierowców ścigających się dla swojego zespołu Formuły 1 są łączone, aby dać całkowitą liczbę dla ich zespołu. Jeśli zespół osiągnie wynik jeden-dwa, dzięki czemu koledzy z zespołu ukończą wyścig na pierwszym i drugim miejscu, zespół zdobędzie 43 punkty i ta suma zostanie dodana do Mistrzostw Konstruktorów. \n\nW Formule 1, prestiż leży w Mistrzostwach Świata Kierowców, a pieniądze w Mistrzostwach Świata Konstruktorów. Kolejność na mecie Mistrzostw Świata Konstruktorów decyduje również o tym, ile czasu każdy zespół dostanie w tunelu aerodynamicznym na kolejny sezon F1. \n