Bottas wygrywa ostatnie GP Japonii, Leclerc wygania Verstappena z wyścigu

4 października - 07:37
0 Komentarze

GPblog.com

Grand Prix Japonii 2019 odbyło się po raz ostatni, a jego ostatecznym zwycięzcą został Valtteri Bottas. To było frustrujące popołudnie dla Lewisa Hamiltona i przede wszystkim dla Maxa Verstappena.

Silnik "Ferrari

Z powodu koronawirusa Grand Prix Japonii nie odbyło się w 2020 i 2021 roku, więc po ostatnią edycję imprezy musimy cofnąć się do 2019 roku. Kolejny okres dla Formuły 1, w którym Ferrari nadal dominowało na jednym okrążeniu na torze Suzuka. Znany silnik został już nieco wycofany, ale w sobotę Sebastian Vettel i Charles Leclerc nadal byli nadzwyczaj szybcy.

Podczas kwalifikacji na torze Suzuka to Sebastian Vettel zdobył swoje ostatnie (jak na razie) pole position. Pokonał swojego kolegę z zespołu z ładnym marginesem prawie dwóch dziesiątych. Na drugim rzędzie ruszyła dwójka Mercedesów, a za nimi ponownie Red Bulle Verstappena i Alexandra Albona.

Start okazał się dramatem dla Ferrari. Oba samochody źle wystartowały, a Bottas miał start na światowym poziomie. Fin wystrzelił obok dwójki Ferrari i szybko zniknął na horyzoncie. Lewis Hamilton wyprzedził Leclerca, ale przez cały wyścig tkwił za Vettelem. On, więc wyraził spore niezadowolenie przez radio pokładowe, gdy jego kolega z zespołu jechał w kierunku zwycięstwa.

Verstappen wyrzucony

Za trójką rzeczy poszły nie tak dla Verstappena. Fatalny start Leclerca pozwolił nawet Verstappenowi zajrzeć w pierwszy zakręt. Holender próbował zewnętrznej, ale został uderzony przez Leclerca, który wyszedł za daleko z podsterownością. Dla Verstappena oznaczało to koniec wyścigu. Po 15 okrążeniach uszkodzenia jego bolidu okazały się zbyt duże, by mógł kontynuować jazdę w rywalizacji.

Leclerc jechał dalej, ale miał wiele uszkodzeń w swoim samochodzie. Kontynuował z tym jazdę i spory kawałek przedniego skrzydła wyleciał niebezpiecznie z jego bolidu i wylądował na samochodzie Hamiltona. Leclerc otrzymał za to karę 10 sekund, mając już wcześniej karę 5 sekund za incydent z Verstappenem. Leclerc mimo to ukończył wyścig na szóstym miejscu.

Na podium stanęli Bottas, Vettel i Hamilton. Dla Bottasa było to pierwsze zwycięstwo od czasu Baku, po którym odbyło się już 12 wyścigów. Fin, którego miejsce było pod presją, mógł dobrze wykorzystać ten wynik. Vettel pokonał rozpędzonego i zdenerwowanego Hamiltona i zajął drugie miejsce. Albon uplasował się tuż za podium, na czwartym miejscu.